مقایسه پرینتر سه بعدی sla و fdm

مقایسه پرینتر سه بعدی SLA و FDM

مقایس پرینتر سه بعدی fdm و sla


دقت

در مقایسه پرینتر سه بعدی fdm و sla دقت پرینتر ۳ بعدی SLA نسبت به پرینتر سه بعدی FDM بالاتر می باشد چرا که نحوه ی کار پرینتر های sla از طریق لیزر می باشد که لیزر در پایینترین نقطه دستگاه قرار میگیرد و از طریق چند آینه ایی که در مسیر لیزری قرار دارد به جسم می تابد، آینه هایی که در مسیر لیزر میباشد متحرک است و نور لیزر را به سمت صفحه کار میتاباند و نور لیزر را می چرخاند و هر جایی که نیاز است که رزین خشک شود میتاباند و در قسمت بالا دستگاه نیز صفحه کار (صفحه ایی که جسم در آن قسمت پرینت می شود) قرار دارد که حجمی که قرار است پرینت شود به صورت بر عکس قرار میگیرد و پرینت میکند، و نور لیزر باعث دقت بیشتر آن جسم میشود.

در صورتی که پرینتر ۳ بعدی fdm به شکل ماشین های CNC کار میکنند با این تفاوت که ماشین های cnc جسم را می تراشند ولی پرینتر سه بعدی به صورت افزایشی کار میکند و از طریق tool head دستگاه به متریال دما داده می شود و حالت خمیری شکل پیدا میکند و متریال را لایه به لایه روی هم قرار میگیرد و جسم تولید میشود و در ظاهر خط لایه ها دیده میشود و بسته به رزولوشن کار تغییر میکند.

سرعت

پرینتر های FDM سرعت بیشتری دارند به این دلیل که رزولوشن کمتری دارن و تعداد لایه هایی که جسم را تشکیل میدهد کمتر است.
اما پرینتر های سه بعدی SLA با این که سرعت پرینت هر لایه بیشتر است ولی چون از رزولوشن بالاتری برخوردار است و جسم را با تعداد لایه های بیشتری میسازد زمان بیشتری صرف میکند تا جسم را بسازد.

قیمت

پرینتر سه بعدی SLA قیمت بیشتری دارد چرا که ساختار پیچیده تر و دقت بسیار بالاتر و فناوریی که رزین مایع را به جامد تبدیل کند و در عین حال صافی سطح بالایی داشته باشد پر هزینه است.
پرینتر ۳ بعدی FDM از قیمت کمتری برخوردار است زیرا ساختار ساده تری دارد و متریالی که استفاده میکند و فناوری ایی که برای خمیری کردن متریال و تزریق دارد ساده تر است به همین دلیل قیمت کمتری دارد.

هرینه متریال

متریال پرینتر سه بعدی SLA از انواع رزین می باشد که قیمت بسیار بالاتری دارد نسبت به پرینتر های fdm و هزینه رزین به ازای هر کیلو معادل ۲ میلیون تومان میباشد که بسته به نوع و کیفیت کمتر و یا بیشتر نیز میباشد.
در حالی که متریال های پرینتر سه بعدیFDM خیلی ارزان تر می باید که به ازای هر رول فیلامنت که یک کیلو می باشد معادل ۱۰۰ هزار تومان است.

نوشته های مشابه

3 دیدگاه در “مقایسه پرینتر سه بعدی SLA و FDM

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *